Блогът за Живот

Едно от най-големите удоволствия в живота е храната. Затова решихме тук да споделяме заедно истинската наслада от храненето и този вечен извор на живот.

Топ 12 на най-големите митове за отслабването

преди 3 седмици
27
Топ 12 на най-големите митове за отслабването

В интернет има много съвети за отслабване, но повечето от тях са или недоказани, или доказано не работят. Ето кои са 12-те най-големи лъжи, митове и заблуди за отслабването.

1. Всички калории са еднакво количество

Калорията е мярка за енергия. Всички калории имат еднакво енергийно съдържание. Това обаче не означава, че всички източници на калории имат еднакво въздействие върху теглото ви. Различните храни преминават през различни метаболитни процеси и могат да имат доста различно въздействие върху глада и хормоните, които регулират телесното ви тегло. Например протеиновите калории не са същите, като калориите на мазнините или въглехидратите. Заместването на въглехидратите и мазнините с протеини, може да засили метаболизма ви и да намали апетита и желанието за храна, като същевременно оптимизира функцията на някои хормони, регулиращи теглото ви. Освен това, калориите от суровите храни като плодовете обикновено са много по-засищащи, отколкото калориите от рафинирани храни, например бонбони. Не всички източници на калории имат еднакво въздействие върху здравето и теглото ви. Например протеините могат да засилят метаболизма, да намалят апетита и да подобрят функцията на хормоните, регулиращи теглото.

2. Отслабването не е абсолютно постоянен процес

Отслабването обикновено не е постоянен процес, както си мислят някои хора. В някои дни и седмици може да отслабвате, докато през други може да качвате няколко килограма. Това не е причина за безпокойство обаче, защото е нормално телесното ви тегло да се различава с няколко килограма. Например, бихте могли да приемате по-тежка храна, която да се задържа за по-дълго време в храносмилателната ви система или да задържате повече вода в организма си от обикновено. Това е още по-силно изразено при жените, тъй като водното тегло може да се колебае значително по време на менструалния цикъл. Отслабването може да отнеме много време. Процесът обикновено е променлив, тъй като теглото ви има тенденция да се колебае нагоре-надолу с малки стойности.

3. Хранителните добавки могат да ви помогнат да отслабнете

Фармацевтичната индустрия предлага голямо разнообразие от добавки за отслабване. Различни компании твърдят, че техните добавки имат силен ефект, но впоследствие след като бъдат изследвани се оказва, че много рядко те са наистина ефективни. Основната причина, поради която добавките действат при някои хора, е плацебо ефектът. Хората се поддават на маркетинговите тактики и искат добавките да им помогнат да отслабнат, затова стават по-съзнателни по отношение на това, което ядат. Въпреки това, няколко добавки оказват скромен ефект върху загубата на тегло. Най-добрите от тях могат да ви помогнат да свалите няколко килограма в продължение на няколко месеца. Повечето добавки за отслабване са неефективни. Най-добрите от тях само могат да ви помогнат да свалите много малко килограми.

4. Затлъстяването е въпрос на воля, а не на биология

Неточно е да се твърди, че теглото ви зависи единствено от силата на волята. Затлъстяването е много сложно заболяване. Съществуват много генетични, биологични и фактори на околната среда, които влияят върху телесното тегло. Поради това отслабването наистина не зависи само от волята на човек. Многобройни генетични променливи са свързани със затлъстяването и различни медицински заболявания, които могат да увеличат риска от увеличаване на теглото.Тялото ви също така разполага с множество хормони, които отговарят за регулиране на телесното тегло, но и могат да бъдат дисфункционални при хора със затлъстяване, което прави отслабването и поддържането на теглото много по-трудно. Например резистентността към хормона лептин е основна причина за развитието на наднормено тегло. Като цяло, лептинът трябва да съобщи на мозъка, че тялото ви разполага с достатъчно мазнини за съхранение. Но ако сте резистентни към лептина, мозъкът ви ще сметне, че че гладувате. В този случай, опитвайки се да упражнявате воля и съзнателно да се храните по-малко е невероятно трудно. Разбира се, това не означава, че трябва да се отказвате. Отслабването все още е възможно, но просто за някои хора е много по-трудно.

5. Яжте по-малко, движете се повече

Телесните мазнини са просто складирана в тялото енергия. За да свалите килограми, трябва да изгаряте повече калории, отколкото приемате. Поради тази причина изглежда логично, че по-редкият прием на храна и по-голямото движение, биха довели до намаляване на теглото. Макар че този съвет работи на теория, той не е най-добрата препоръка за тези, които имат сериозен проблем с теглото. Повечето хора, които следват този съвет, в крайна сметка възвръщат загубените килограми,поради физиологични и биохимични фактори. За да отслабнете с помощта на диета и упражнения, определено е необходима сериозна и трайна промяна в начина си на живот. Ограничаването на приема на храна и увеличаването на физическата активност не са достатъчни. Да инструктирате човек със затлъстяване просто да яде по-малко и да се движи повече е все едно да кажете на човек с депресия да се развесели или на човек с алкохолизъм да пие по-малко. Като цяло това е неефективен съвет, който рядко дава резултат в дългосрочен план.

6. От въглехидратите се напълнява

Диетите с ниско съдържание на въглехидрати могат да помогнат за намаляване на теглото ви. В много случаи това се случва дори без съзнателно ограничаване на калориите. Докато поддържате нисък прием на въглехидрати и висок прием на протеини, ще отслабнете. Дори и така, това не означава, че въглехидратите причиняват наддаване на тегло. Въпреки че епидемията от затлъстяване реално е започнала около 1980 г., хората консумират въглехидрати от много дълго време. Всъщност пълноценните храни, които са богати на въглехидрати, са много здравословни. От друга страна, рафинираните въглехидрати, като рафинирани зърнени храни и захар, определено са свързани с увеличаване на теглото. Диетите с ниско съдържание на въглехидрати са много ефективни за намаляване на теглото. Въглехидратите обаче не са основната причина за появата на затлъстяване. Пълноценните, еднокомпонентни въглехидратни храни всъщност са изключително здравословни.

7. Мазнините ви карат да напълнявате

Мазнините осигуряват около 9 калории на грам, докато въглехидратите или протеините имат само 4 калории на грам. Мазнините са много калорични и са често срещани в нездравословните храни. Въпреки това, докато приемът на калории е в здравословните граници, мазнините не ви правят дебели. Освен това при многобройни изследвания е доказано, че диетите с високо съдържание на мазнини, но с ниско съдържание на въглехидрати, водят до намаляване на теглото. Всъщност тялото ви се нуждае от здравословни мазнини, за да функционира правилно. Мазнините често са причината за появата на затлъстяване, но въпреки че допринасят за общия прием на калории, сами по себе си те не водят до наддаване на тегло.

8. Ако искате да отслабнете, закусвайте редовно

Проучванията показват, че хората, които пропускат закуската, са склонни да напълняват в пъти повече от тези, които закусват сутрин. Това обаче вероятно се дължи на факта, че този тип хора са по-склонни да имат и други здравословни навици. В едно четири месечно медицинско проучване е доказано, при възрастни сравнява навиците за закуска и не установява ефект върху теглото, независимо дали участниците са пропускали закуска. Мит е също така, че закуската засилва метаболизма и че яденето на няколко малки хранения ви кара да изгаряте повече калории през деня. Най-добре е да ядете, когато сте гладни, и да спрете, когато се заситите. Яжте закуска, ако искате, но не очаквайте тя да окаже съществено влияние върху теглото ви. Макар да е вярно, че хората, които пропускат закуската, са склонни да тежат повече от тези, които ядат закуска, контролирани проучвания показват, че това дали ядете или пропускате закуската няма значение за отслабването.

9. Бързото хранене винаги води до напълняване

Бързите храни не е задължително да бъдат нездравословни или да водят до напълняване. Поради повишената информираност относно здравето на хората, с течение на времето много вериги за бързо хранене започнаха да предлагат по-здравословни храни. Повечето евтини ресторанти за бързо хранене често предлагат по-здравословни алтернативи на своите основни ястия. Това би могло да не задоволи изискванията на всеки, който се интересува от своето здраве, но все пак са приличен избор, ако нямате време или енергия да приготвите здравословна храна у дома.

10. Диетите за отслабване работят

Индустрията за отслабване иска да ви накара да вярвате, че диетите работят. Проучванията обаче показват, че диетите рядко дават резултат в дългосрочен план. По-специално, 85% от спазващите диета в крайна сметка си връщат теглото в рамките на една година. Освен това, тези проучвания показват и че хората, спазващи стриктни диети, е доста по-вероятно отново да качат килограми в бъдеще, вместо да отслабнат. Истината е, че вероятно не трябва да подхождате към отслабването с нагласа за спазване на диети. Вместо това си поставете за цел да промените своя начин на живот трайно. Ако успеете да увеличите своята физическа активност, да се храните по-здравословно и да спите по-добре, би трябвало да отслабнете много по-лесно. По-добре е да промените начина си на живот, отколкото да сменяте диета след диета.

11. Хората със затлъстяване не са здрави, за разлика от слабите

Вярно е, че затлъстяването увеличава риска от няколко хронични заболявания, включително диабет тип 2, сърдечни заболявания и някои видове рак. Въпреки това, много хора със затлъстяване са метаболитно здрави, както и при много слаби хора се срещат същите хронични заболявания.

12. Диетичните храни могат да ви помогнат да отслабнете

Много от нездравословните храни се предлагат на пазара като здравословни. Примерите включват нискомаслени, обезмаслени и преработени безглутенови храни, както и напитки с високо съдържание на захар. Трябва да сте скептични към всякакви здравни твърдения върху опаковките на храните, особено на преработените продукти. Обикновено тези етикети имат за цел да заблуждават, а не да ви информират. Някои производители на нездравословни храни ще ви насърчат да купувате повече от тях Всъщност, ако върху опаковката на дадена храна е написано, че тя е здравословна, има вероятност да е точно обратното. Често продуктите, продавани като диетични, са прикрити нездравословни храни, тъй като са силно преработени и може да съдържат вредни за вашето здраве съставки.

Ако се опитвате да отслабнете, може би сте чували много от тези митове, като напълно възможно е дори да сте повярвали в някои от тях. Важното обаче е, че повечето от тези митове са неверни! Трябва да проверите добре информацията преди да се доверите и да търсите достоверни източници.