Блогът за Здравословно

Здравословното хранене е много важна част от живота на всеки един от нас. Този тематичен блог е създаден, за да ти покаже ключът към дълголетието и да ти помогне във воденето на възможно най-здравословния начин на живот.

Малки стъпки към големи здравословни навици: Защо храненето е важно

преди 2 седмици
0
Малки стъпки към големи здравословни навици: Защо храненето е важно

Независимо дали имате малко дете или тийнейджър, ще ви представим пет от най-добрите стратегии за подобряване на тяхното хранене и насърчаване на интелигентни хранителни навици:

  • Организирайте редовно семейно хранене.
  • Сервирайте разнообразни здравословни храни и закуски.
  • Бъдете пример за подражание, като сами се храните здравословно.
  • Включете децата в процеса на приготвяне на храна.

Разбира се, доброто хранене може да е трудно - семейните графици са забързани, а готовите храни са лесно достъпни. Но нашите съвети могат да ви помогнат да превърнете всичките пет стратегии в част от вашето ежедневие!

Семейни хранения

Семейното хранене и приготвяне на храна е успокояващ ритуал както за родителите, така и за децата. Децата харесват предсказуемостта на семейните ястия, а родителите имат възможност да наваксат времето, прекарано с децата си. Децата, които участват редовно в семейните хранения, също така са:

  • са по-склонни да ядат плодове, зеленчуци и зърнени храни;
  • са по-малко склонни да закусват с нездравословни храни;
  • по-малко вероятно е да пушат, да употребяват марихуана или да пият алкохол;

Освен това, семейните хранения са възможност за родителите да запознаят децата с нови храни и да им дадат пример за здравословно хранене. Тийнейджърите може първоначално да откажат да присъстват на семейно хранене, защото са заети и искат да бъдат по-независими. Въпреки това много медицински проучвания показват, че въпреки всичко, тийнейджърите се нуждаят от съветите и препоръките на родителите си, така че използвайте времето за хранене като възможност за възстановяване на връзката си с тях.

Може да опитате и тези съвети:

  • Позволете на децата да поканят свои приятели на вечеря.
  • Включете детето си в планирането и приготвянето на храната.
  • Поддържайте времето за хранене спокойно и дружелюбно - без изнасяне на лекции и спорове.

Какво се счита за семейно хранене? Винаги, когато вие и семейството ви се храните заедно - независимо дали става въпрос за храна за вкъщи или за домашно приготвено ястие с всички необходими продукти. Стремете се към питателно хранене и време, в което всички могат да присъстват. Това може да означава, че ще вечеряте малко по-късно, за да вместите във времето си тийнейджъра, който е на спортна тренировка. Това може да означава също така да отделите време през уикендите, когато може да е по-удобно да се съберете заедно цялото семейство, например за неделна закуска.

Запасете се със здравословни храни

Децата, особено по-малките, ядат предимно това, което е налично вкъщи. Ето защо е важно да контролирате наличието на храните, които сервирате за хранене и имате под ръка за закуска. Следвайте тези основни насоки:

  • Включете плодовете и зеленчуците в ежедневното хранене, като се стремите да достигнете поне пет порции на ден. Уверете се, че сервирате плодове или зеленчуци на всяко хранене.
  • Улеснете децата да избират здравословни закуски, разполагайки с пресни плодове и зеленчуци под ръка, готови за консумация. Други добри закуски са нискомаслено кисело мляко, фъстъчено масло или пълнозърнести крекери.
  • Сервирайте постно месо и други добри източници на протеини, като риба, яйца, боб и ядки.
  • Избирайте пълнозърнест хляб и зърнени храни, за да консумират децата повече фибри.
  • Ограничете приема на мазнини, като избягвате пържените храни и избирате по-здравословни методи на готвене, като например печене на скара, задушаване или готвене на пара. Избирайте нискомаслени или обезмаслени млечни продукти.
  • Ограничете бързото хранене и закуските с ниско съдържание на хранителни вещества, като чипс и бонбони. Вместо това ги превърнете в храни за похапване поне един-два пъти седмично, за да не се чувстват децата лишени от тях.
  • Ограничете сладките напитки, като газираните такива и плодовите напитки с подсладители. Вместо това сервирайте вода и нискомаслено мляко.

Бъдете модел за подражание

Най-добрият начин да насърчите здравословното хранене е сами да се храните по този начин. Децата ще последват примера на възрастните, който виждат от тяхна страна всеки ден. Друг начин да бъдете добър модел за подражание е да сервирате подходящи порции и да не преяждате. Говорете за усещането си за ситост, особено с по-малките деца. Може да кажете: "Това е вкусно, но съм сит, затова ще спра да ям." По същия начин родителите, които винаги са на диета или се оплакват от това, че не харесват тялото си, могат да провокират същите негативни чувства и у децата си. Опитайте се да поддържате положителен подход към храната и храненето като цяло.

Не се борете за храна

Лесно е храната да се превърне в източник на конфликти. Родителите, които имат добри намерения, може да се окажат в ситуация, в която да се договарят или подкупват децата, за да ядат здравословната храна, която е пред тях. По-добрата стратегия е да дадете на децата известен контрол, но и да ограничите вида на храните, които са налични у дома. Децата трябва да решават дали са гладни, какво ще ядат от предлаганите храни и кога се чувстват вече сити. Родителите контролират кои храни са на разположение на децата им както по време на хранене, така и между храненията. Ето някои насоки, които трябва да се спазват:

  • Установете предвидим график на храненията и закуските. Добре е и родителите, и децата знаят кога да очакват следващото хранене или закуска.
  • Не насилвайте децата си да изяжда всичко от своите чинии. Това учи децата да пренебрегват чувството за ситост.
  • Не подкупвайте и не награждавайте децата си с храна. Избягвайте да използвате десерта като награда за изяждането на всичко.
  • Не използвайте храната като начин да покажете любов. Когато искате да покажете любов, дайте на децата си прегръдка, част от времето си или просто ги похвалете за нещо.

Включете децата в избора натова, какво ще ядете

Повечето деца с удоволствие ще решат какво да приготвите за вечеря. Говорете с тях за това как да правят избор и да планират правилно балансиран начин на хранене. Някои от тях може дори да поискат да ви помогнат в пазаруването на съставки и приготвянето на ястието. В магазина научете децата си да проверяват етикетите на хранителните продукти, за да разберат какво да търсят. В кухнята изберете задачи, съобразени с възрастта на децата, за да могат те да вземат участие в тях, без да се чувстват претоварени. Училищните обеди могат да бъдат още един урок по здравословно хранене за децата. Проведете разговор с тях за това какви храни биха искали да ядат на обяд или отидете в магазина за хранителни стоки, за да пазарувате заедно здравословни, подходящи за опаковане храни. Има още една важна причина, поради която децата трябва да участват: Това може да им помогне да се подготвят да взимат сами добри решения за храните, които искат да ядат. Това не означава, че те изведнъж ще поискат салата вместо пържени картофи, но навиците им за хранене, които ще им помогнете да си създадат, биха могат да доведат до по-здравословен начин на живот.