Семейна пица с бъркано тесто и карамелизиран лук
За приготвяне на пицата използвам тава с диаметър 38 см. За мерителна използвам чаша с вместимост 350 мл. Същественото за начина, по който аз приготвям тази пица е, че не поставям всички продукти от плънката едновременно, а ги наслагвам на пластове, тъй като съм установила, че различните продукти се нуждаят от различна по време и температура топлинна обработка. Така всички продукти се запичат точно толкова, колкото е необходимо за максимално добър вкус. Блатът от бъркано тесто, предварително запечен и полят с кетчуп, става много пухкав, сочен и вкусен, на нас толкова ни харесва, че у дома вече никой не иска класическия блат за пица. Всички предпочитат този. Като цяло, мога да споделя, че приготвена по този начин, пицата става толкова богата на вкус, сочна и пухкава, че при сервирането и никой у дома не търси нищо допълнително, с което да я консумира - не са нужни заливки като майонеза, горчица или кетчуп, нито бира, нито вода, нито айрян. Пицата сама по себе си е един взрив от гастрономически усещания, който всички искат пълноценно да усетят и да задържат колкото се може по-дълго върху небцето. :) Надявам се и на вас да ви харесва. Добър апетит!
Нарязания на полумесеци лук поставяме в тиган с незалепващо покритие, сипваме лъжица олио и оставяме на силен огън под похлупак да се задуши (докато стане прозрачен). От време на време разбъркваме.
После махаме капака и оставяме да изври водата на лука и да се запече до златисто, като разбъркваме за равномерно запичане. Изсипваме кафявата захар и разбъркваме, за да се карамелизира. Оттегляме от огъня.
Маята сипваме в купичка, добавяме 1 ч.л. брашно, 1 ч.л. захар, 150 мл. топла вода, разбъркваме и я оставяме на топло да се активира (да бухне).
Брашното пресяваме в дълбока купа, правим кладенче и сипваме топлата вода, бухналата мая, чукваме яйцето. Внимателно размесваме тестото с вилица, после за разбиването му използваме миксер с бъркалките за твърди теста, докато стане напълно гладко. Внимание! Тестото НЕ бива да се разбива твърде дълго, за да не стане жилаво.
Фурната загряваме първоначално до 70 градуса на долен и горен реотан. Решетката е на долно положение.
Намазняваме и набрашняваме тавата, в която ще печем, изсипваме тестото и с добре намазнена с олио ръка го разнасяме по цялата тава, заглаждаме при необходимост със сладкарска шпатула и го слагаме във фурната леко да се надигне. Това обикновено отнема около 10-15 минути.
След това преместваме решетката на горно положение (внимавайте да не се изгорите, за целта е нужно да извадите бързо тавата, да хванете решетката с дебела домакинска ръкавица или кърпа), усилваме фурната до 220-230 градуса и печем блата до придобиване на златисто-кафява коричка.
Докато блатът се запича, приготвяме другите продукти за плънката:
сиренето натрошаваме на бучици с вилица, нарязваме на тънки, но по-широки (приблизително 2 х 4 см) парчета шунката.
Кашкавала настъргваме и връщаме в хладилника, за да остане максимално стегнат.
Измиваме яйцата.
Запечения блат поливаме обилно с кетчуп, равномерно покриваме с натрошеното сирене, поставяме отгоре парчетата шунка и връщаме във фурната (220 градуса, горен и долен реотан) за десетина минути, да се запече шунката.
Изваждаме, чукваме яйцата, като се стремим да ги разположим равномерно по блата, така че всяко яйце да маркира една порция. Покриваме с карамелизирания лук. От съображения за повече естетизъм се стараем да не слагаме от лука върху жълтъците.
Връщаме пицата във фурната, намаляваме на 200 градуса и запичаме само на горен реотан, до леко стягане на яйцата. Вие ще прецените как обичате яйцата - с твърди или рохки, почти напълно течни жълтъци. Ние ги предпочитаме рохки, затова аз запичам само за 2-3 минути.
Изключваме фурната, изваждаме пицата, бързо наръсваме с настъргания кашкавал и връщаме обратно във все още топлата фурна само за една-две минути, до разтопяваме на кашкавала.