За мерителна използвам чаена чаша с вместимост 200 мл. Количеството на продуктите е за тава с диаметър 38 см. При използване на по-малка тава или за по-малко порции, количествата трябва съответно да се редуцират. Печивото не се обръща. Сервира се, нарязано на порции, като се загребва с плоска лопатка, както се сервира мусака. Опитвала съм го топло и охладено. На мен повече ми харесва леко охладено, но това вероятно е въпрос на вкус. Ястието е много сочно и засищащо и може да се поднесе на закуска, на вечеря, но също и за обяд. Тези, на които идеята им харесва, биха могли да експериментират и с други плънки. Терминът "шарлотка" се употребява много активно в руската кухня. Руските жени са майсторки на печените изделия и в руските кулинарни сайтове могат да се срещнат множество апетитни рецепти за всякакви чудесни, вкусни печива. Шарлотката представлява тестено печиво - сладко или солено, с плънка, но плънката обикновено се разстила най-отдолу в съда за печене, а отгоре се излива тестото с консистенция на гъста сметана. В руските кулинарни сайтове има множество рецепти за приготвяне на шарлотка, срещала съм рецепта с плънка от кисело зеле. Но точно такава - с прясно зеле и кайма не открих. Така че струва ми се, бих могла да претендирам за авторство на рецептата. :)
Зелето се нарязва на ситно и се намачква с малко сол, за да омекне и да пусне сок. Така подготвеното зеле се задушава в тенджерка с 3-4 с.л. олио, докато стане прозрачно.
След това към него се добавя каймата, кимиона и черния пипер, и тази смес се запържва, като се бърка, така че каймата да стане на ситни трохи, да няма едри бучки в нея.
Когато плънката е запържена до полуготовност, се оттегля от огъня, в нея се добавят 2 яйца и зелените подправки. Сместа се разбърква. С това плънката е готова въвеждане в печивото.
За тестото:
Киселото мляко се загрява на слаб котлон ( но не се допуска да заври), разбива се с яйцата (със стайна температура), добавя се остатъка от олиото, разбива се отново.
Към тази смес се добавя лъжица по лъжица брашното, като се разбива с миксер на ниска скорост.
Когато сместа поеме всичкото брашно, към нея се добавят сол на вкус, содата и лимонената киселина.
Разбива се за кратко с миксер на ниска степен или се разбърква с телена бъркалка. Тестената смес трябва да стане с консистенция на гъста сметана. Аз по принцип я приготвям с кефир, който е доста рядък - така че ако вашата смес стане твърде гъста, може да добавите малко вода.
В намаслена с малко олио и набрашнена (с малко брашно) тавичка се изсипва плънката от кайма и зеле, като се заравнява с лопатка, но без да се притиска плътно.
Върху плънката се изсипва тестото и с лопатка много леко се "размесва", така че част от тестото да навлезе между плънката. Действието всъщност представлява забиване на лопатката в в съдържанието и лекото и движение напред-назад. Това се прави равномерно по цялото печиво, като така даваме възможност на тестото леко да навлезе между плънката.
благодаря за вниманието карил.весела коледа ...весели празници
До мелиса ч9 В този сайт няма предвидена опция за отговор на коментара, сайтът е доста елементарно конструиран, за съжаление. Радвам се, че сте харесали рецептата! Да ви е сладко!
направих го с кисело зеле и стана чудно
Радвам се, че ви е харесало! Киселото зеле е чудесен вариант за пълнеж.